Sofka Nikolić - jedna priča
Sofka Nikolic je svoju pjevačku karijeru započela veoma rano, u svojoj četrnaestoj godini, zato su je slušali i čudili se: ni mlađe pjevačice, ni boljeg glasa i većeg talenta. Ubrzo su je zapazili vlasnici kafane „Lira“. U tu kafanu su redovno svraćali predstavnici mostarske intelektualne elite, među kojima su bili redovni gosti Šantić, Dučić i Ćorović.
Jedne večeri joj je tu, u baštu restorana, oduševljen njenim glasom i pjesmom, Aleksa Šantić, donio tekst svoje pjesme „Emina“ i pjevušeći pokazao joj melodiju koju je ona sa lakoćom prihvatila i naučila. Čak su je zajedno i pjevali, jer je poznato da je Šantić bio muzički obrazovan. Tako je ta pjesma, zahvaljujući Sofki, postala poznata i van Mostara.
Sofka je tom pjesmom o ljepotici Emini ovjekovječila veliku pjesnikovu ljubav. Od toga vremena, od tadašnjeg Mostara, koji je bio centar sevdaha i pjesme, nizala su se mjesta uspješnog Sofkinog gostovanja: Sarajevo, Beograd, Zagreb, Osijek.. Glas o njenoj slavi i ljepoti, a možda najviše o pjesmi i pjevanju, već je rasprostirao se preko granice i Okeana, do Amerike... Sa orkestrom koji je brojao 25 članova- a svojom pjesmom žarila i palila Beogradom.
Poslije stečene slave i reputacije u
Sarajevu i Beogradu, uslijedila su gostovanja u inostranstvu: Sofija,
Beč, Pariz, Madrid, Prag, Moskva, Rim, London i druge metropole. U
Parizu se upoznala sa Džozefinom Beker, pjevačicom i glumcima Rudolfom
Valentinom i ramonom Novarom. Bili su to dani slave, sjaja i bogatstva.
Svega napretek. Snimila je brojne ploče za razne poznate diskografske
kuće. Danas je, nažalost, od toga malo sačuvano.
Sa svojim mužem Pajom Nikolićem i njegovim orkestrom gostovala je svuda gdje su je tražili. Tako je bilo sve do 1939. Godine. Onda, najednom, zamrli su njeni defovi i utihnuo je njen glas zauvijek. Umrla joj je kćerka Marica, jedinica u sedamnaestoj godini ,od tuberkuloze. Uzalud su bile intervencije u Francuskoj, Austriji, Jugoslaviji. Tijelo je balzamovala i za nju sagradila kapelicu na groblju, a za sebe kraj groblja na osami kuću, gdje je stanovala i provodila potpuno nov život, skromno, tiho, povučeno.
napisao SPASO SEKULIĆ
OVOKAZIVANJE O SOFKI JE SA JEDNOG BIJELJINSKJOG SAJTA KOJI GOVORI O ZNAMENITIM NJIHOVIM SUGRADJANIMA..NISAM JA NAPISAO SAMO SAM POSTAVIO I OVO U NAS MUZEJ.BILI BI JAKO LEPO KAD TOLIKO CENE SVOJU SUGRADJANKU DA SE NADJE NEKI SPONZOR , ORGANIZACIJA ILI DONATOR PA DA STAVE PLOCU NA KAPELU SOFKINU DA SE ZNA KO TAMO POCIVA . A I DA JE MALO ORONULU DOTJERAJU IZVANA I IZNUTRA I POKRPE ONE RUPE KOJE SE VIDE NA SNIMCIMA U EMISIJAMA. ETO IM INICIJATIVA. SPASO SEKULIC
ReplyDelete